výlety, sportovní aktivity

Sportovní areál českého Švýcarska

v blízkém okolí najdete mnoho příležitostí ke sportování

ruristika v Českém Švýcarsku

https://pruvodce.region-ceskesvycarsko.cz/

Možnosti zábavy, sportu, atrakce, výlety... 


Pěší turistika a cykloturistika v Českém Švýcarsku a jeho okolí patří mezi nejkrásnější. Na vrcholu Vlčí hory, na skále tvořené čedičovými sloupy, k níž vystoupáme po dvaceti minutách chůze lesem, se nachází rozhledna. Cestou se ve stínu stromů můžeme osvěžit údajně zázračnou vodou z kamenné studánky Veronika. Vlčí hora je někdy nazývána magnetickou horou. To proto, že obsahuje vysoký obsah oxidů železa, které způsobují odchylku kompasu o 20 až 40°, najdou se dokonce místa, kde odchylka dosahuje až 180°. Z vrcholu rozhledny je kruhový výhled do širého kraje. Za dobré viditelnosti jsou vidět Krkonoše a Jizerské hory, jižním směrem se vypíná hradba Lužických hor, dále na západ hledíme do kraje pískovcových skal Českého Švýcarska, za nímž se tyčí Děčínský Sněžník, na německé straně pak další bizarní stolové hory. Na severní straně hledíme na nejvyšší bod Šluknovského výběžku - horu Hrazený a na Bielobog a Czernobog, mytické hory Lužických Srbů.

Na opačné straně od chalupy Medium, 250 m západním směrem se nachází linie lužického zlomu, která je zároveň hranicí národního parku České Švýcarsko. V této méně navštěvované, východní části národního parku najdete zcela unikátní přírodní útvary i pozůstatky po prastarém osídlení. V blízkých lesích byly nalezeny pozůstatky nejstarší doložené sklárny na našem území, údolím Panského potoka vedla prastará obchodní cesta. Bezpečnost kupců měly ochraňovat posádky skalních hradů. Ukryté v nepřehledném terénu na jednom z vysokých skalních ostrohů se nacházejí pozůstatky Vlčího hrádku. Lépe přístupný je pak Brtnický hrádek, k němuž vede značená stezka využívající systém schodišť vysekaných ve skalních stěnách. V hlubokých lesích, v nepřehledném terénu v době válek vyhledávali útočiště obyvatelé Vlčí Hory a sousedních vesnic pod skalními převisy (Malý pruský tábor, Velký pruský tábor). Posunům skalních bloků podél lužického zlomu vděčíme za vznik mimořádně bizarních skalních útvarů v bezprostřední blízkosti této tektonické linie právě v okolí Vlčí Hory. Známý je skalní útvar Milenci, zvídavý turista najde řadu dalších úžasných skal na těžko přístupných místech v divokém terénu za zlomem. Přímo pohádkové tvary dokáže v kraji skal vykouzlit zima. Z převisů na mnoha místech visí v zimě ledové krápníky, často nažloutlé barvy. Nejznámějšími útvary jsou Sloup, Opona a Jeskyně víl.

Okolím lužického zlomu nás provede naučná Koglerova stezka. Jejím vrcholem by měla být zastávka v Zahradech, kde pan Kogler před lety vytvořil sám z úlomků hornin plastickou geologickou mapu širokého okolí Vlčí hory. Mapa se nachází na soukromém pozemku, návštěvu je nutno předem dohodnout.

Doposud neprávem turisticky opomíjený je kraj nejsevernějších Čech. Úplně nejsevernějším bodem České republiky je Buková hora nad osadou Severní. V místě hraničního kamene je do skalního bloku vytesán nápis připomínající, že toto místo bylo dříve také nejsevernějším bodem Rakouska Uherska. V Lipové stojí poničený barokní zámek, pracuje se na jeho záchraně, rybník a zámecká zahrada již povstaly z popela jako zázračný pták Fénix. Překrásný zámek ve Šluknově zachráněn už byl, stejně tak několik křížových cest (nad Brtníky, na Anenské hoře nad Lobendavou a především úžasná křížová cesta nad Jiřetínem pod Jedlovou). Bylo opraveno mnoho polních křížků. Ostatně právě na Šluknovsku je jejich hustota nejvyšší. Některé ze zajímavostí je možno navštívit na kole, k jiným se dostaneme z Panského nebo Zahrad místní lokálkou skřípající po kolejích plné zatáček a stoupání. Pokud vystoupíte v Mikulášovicích, nezapomeňte navštívit místní kostel s úžasnými varhany (třetí největší varhany na našem území) a vystoupit pohodlnou cestou na horu Tanečnice. Na jejím vrcholu stojí naše nejsevernější rozhledna. I z ní jsou nezapomenutelné výhledy, především hluboko dolů do oblasti pískovcových skal Českého a Saského Švýcarska.

Koupání: Kyjovská přehrada (3km), přehrada Naděje, Seifhennersdorf - Silberteich (15 km), aquapark Großschönau - Trixi Park (18 km), koupaliště Jiřetín pod Jedlovou. Sportovní areál V Krásné Lípě: tenisové kurty - antuka, beachvolejbal, minigolf, horolezecká stěna, trampolíny, posilovna, spinning, sauna, solárium, masáže (4 km). Ve Starých Křečanech pod Dýmníkem si můžete zahrát fotbalgolf (6 km). Zimní sporty: běžkařské dráhy kopcovitou krajinou Šluknovska a údolími mezi skalními stěnami Českého Švýcarska. Zimní areál Jiřetín sjezdovka a Jedlová ski areál.

V krásné Lípě na náměstí najdete Dům Českého Švýcarska, místní muzeum. V tomto kraji je specifická architektura (domy s podstávkou, hrázděné domy, střechy kryté břidlicí, břidlicí vykládané ozdobné štíty starých chalup). Skalní hrádky, Koglerova naučná stezka (nejstarší naučná stezka v ČR), stezky vhodné i pro kočárky. Krásné cyklostezky.

sportovní areál Jedlová
sportovní areál Jedlová
Fotbal Golf Dymník
Fotbal Golf Dymník
sportovní areál České Švýcarsko - Krásná Lípa
sportovní areál České Švýcarsko - Krásná Lípa
zimní areál Horní Podluží
zimní areál Horní Podluží
areál Seifhennersdorf+Silberteich
areál Seifhennersdorf+Silberteich